cicatrice

Chirurgie estetica

Postata de Marius367122301 cu 15 ani in urma.

buna ziua. am avut o pata de culoare cafea cu lapte cu 10-15 nevi pigmentari la nivelul hipocondrului drept pe care am excizat-o la 13 ani. in urma operatiei s-a format o cicatrice cheloida pe care am operat-o de curand(la circa 7 ani de la prima operatie). din cate observ se formeaza iar cheloida. sunt curioasa daca exista tratamente non-chirurgicale care pot diminua forma cicatricei in aceasta perioada de pana in 6 luni. multumesc anticipat.

Raspunsuri (5)

victor59104988

acum 15 ani

Tratamentul nechirurgical al cicatricilor cheloide consta in aplicare de gel special (silicon, contractubex, etc)sau injectarea directa cu corticosteroizi. Rezultatele, de cele mai multe ori satisfacatoare, apar dupa o perioada variabila de timp.

alina653112155

acum 15 ani

poti incerca crema si folie CIMEOSIL - se gaseste numai in cabinetele de chirurgie estetica si da rezultate foarte bune.

Cristina

acum 9 ani

Buna ziua, sunt" posesoarea" unui cheloid auricular drept. Am suferit doua intervenții chirurgicale pt extirparea lui dar fara rezultate, am incercat injectii cu cortizon, si diprophos...nici un rezultat. Am folosit tinctura din ceara de albine si rasina de conifere ....nici un rezultat.
Acum la 3 ani dupa ultima operatie a crescut foarte mult...nu știu ce sa mai fac ...ma poate ajuta cineva cu vreun remediu? Pt evebtuale remedii aceasta este adresa mea de Mail: [email protected]
Mulțumesc

laura

acum 8 ani

Cand eram mai mica s-a spart un geam la scoala si o bucata mi-a cazut pe mana si mi-a ramas o cicatrice tare urata. Am tot crezut ca se vindeca singura dar fara succes.
Am aflat de la o prietena din facultate ca a reusit sa se vindece de cicatricile lasate de acnee cu ajutorul unui gel tratament natural pentru cicatrici de la Derma E si mi-a zis ca il folosesc ca e tare eficient.
Am folosit acest gel si a fost bun, m-a ajutat cu cicatricele si il recomand.

MembruMobileApp1482767340

acum 7 ani

Recomand si eu, chiar functioneaza acest produs, gel natural de la Dermae. Eu am cautat mult timp un produs care sa ma ajute cu cicatricele.