chist

Chirurgie estetica

Postata de laurita063 cu 11 ani in urma.

MI-a iesit un chist la picior de vreo cativa ani...e o umflatura la nivelul gleznei care nu doare dar nici nu creste...ma doare doar cand ma lovesc la el.Il pot opera ?e ceva grav?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Aceasta "umflatura" trebuie examinata de un medic specialist care sa urmareasca consistenta, aderenta la planurile profunde si superficiale,etc. Foarte probabil sa fie vorba de un chist sinovial care apare ca urmare a inflamatiei a unui tendon, de regula. Acesta poate persista vreme indelungata sau poate sa se retraga de la sine. Merita evaluat prin intermediul unei ecografii. Daca este chist, se poate punctiona, o manvra mult mai usoara decat interventia chirurgicala.

angla

acum 9 ani

buna sunt angela am o problema cu piciorul miasa spui ca chist si ganglion ce tr sa fac tr operat