Chist sebaceu pe frunte

Chirurgie estetica

Postata de eooddd cu 12 ani in urma.

Acum 5-6 ani am fost operat de un chist sebaceu pe frunte, dar dupa nu mi-s scos ''camasa''. In timp mi-au mai aparut altele in diverse parti ale corpului, insa dupa o saptamana dispareau. De cateva zile mi-au aparut altele 2 tot pe frunte, si nu dispar. Zilele urmatoare am zis ca voi cosnulta un dermatolog. Ce se poate face, cu el? Doar chirurgical se poate rezolva? Operatia de acum 5-6 ani se vede destul de urat, si de aceea nu as mai vrea sa actionez chirurgical, insa am inteles ca altfel nu se poate? Si de ce tot apar?

Multumesc!

Raspunsuri (2)

Rada Marius Dumitru

acum 11 ani

Da doar chirurgical dispar...si depinde de fiecare organism...daca sangele nu mai primeste acea bacterie...care cauzeaza infectia nu mai apar...nu se stie ce bacterie...dar in orice caz...pe viitor evitati carnea(o friptura contine tot atat de multe chestii benefice organizmului ca si o salata naturala de maxim 5 lei !!! MAXIM difera doar timpul de digerare...friptura in 6 ore...ne simtim ca naiba pana se digera...cu stomacul plin...mereu...o senzatie urata...pe cand salata in 15 minute e digerata complet...si nu e mult mai bine sa nu mai ai senzatia de stomac incarcat...si sa fi mult mai viguros...eu zic ca se merita INCERCATI ODATA!!! ) Sunt medic dermatolog si asa imi sfatuiesc fiecare pacient

Isar

acum 10 ani

Am un frate care ia aparut acum un an langa spranceana in partea dreapta ca un fel de cos,dupa o perioada sa umflat cam cat o aluna,sa inrosit iar dupa sa invinetit.Sa dus la spital i sa spus ca are chist, la operat iar acum ia aparut din nou in frunte.ce inseamna ,ce se poate face sa scape,un tratament ceva........VA ROG SA.MI RASPUNDETI. VA MULTUMESC