chirurgie estetica

Chirurgie estetica

Postata de tatutza cu 12 ani in urma.

buna ziua am o intrebare am o fetita de 4 ani care a fost muscata de caine de fata si scalp se poate face operatie estetica?

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

ac***a in vedere ca ne intrebati asa ceva, banuiesc ca este un defect de piele important si ca ati fost la chirurg pana acum, nu? ne-ati putea spune ce v-a zis acesta?...deoarece fara a vedea pacientul, si fara un consult amanuntit, nu se pot da prea multe detalii

va urez o seara buna

gheorhita cristina

acum 12 ani

va multumesc frumos ca mi ati raspun de la spitalul budimex din bucuresti a fost cusuta si tratata de domnul dr marcel oancea dar dansul mi a spus ca nu se face operatie estetica pana la varsta de 20 de ani deoarece este in crestere un alt domn dr chirug ma sfatuit sa ma duc la spitalul grigore alexandrescu pt un control ati pute sa mi spuneti ce miar trebui ca sa vin cu fata la un control ce acte va multumesc frumos

Iuli

acum 12 ani

In nici un caz nu urmati sfatul unui singir medic. Mergeti la mai multi si vedeti ce spun. Pt spital aveti nevoie de trimutere de la medic si certificatul de nastere al fetitei. Cred ca atat.

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Operatiile estetice la varste mici (4 ani ) au rezultate mai bune decit la adult, cicatrizarea este mai buna la copil. Cicatricea are tendinta sa nu creasca proportional cu dezvoltarea copilului, astfel ca la maturitate o cicatrice care pe fata unui copil pare mare pe o fata adulta sa fie mica.
In nici un caz nu trebuie sa asteptati pina la 20 de ani !
In plus in perioada scolara copilul va avea mari probleme de integrare sociala !
Consultati un specialist chirugie plastica cit mai repede, inainte de varsta scolara.