buna ziua!

Chirurgie estetica

Postata de gratian103837 cu 15 ani in urma.

va rog frumos sa imi spuneti daca candidoza vaginala se transmite si prin alte cai in afara de contact sexual!!astept raspuns urgent..multumesc

Raspunsuri (3)

tor

acum 15 ani

Hy !
candidoza mai poate aparea datorita 1). scaderii imunitatii organismului: anemie, raceli frecvente, o infectie cronica sau acuta, diabet netratat
2).administrarea de antibiotice cu spectru larg care afecteaza si flora vaginala, producandu-i un dezechilibru ce se manifesta printr-o candidoza
3). Ac***a in vedere ca aceasta boala poate sa apara si la barbati, prin intermediul unui act sexual neprotejat femeile pot lua candidoza.
4). Anumite dezechilibre psihice, in special depresia sau anxietatea pot favoriza aparitia candidozei prin afectarea imunitatii organismului.
5).Persoanele cu imunosupresie (la care sistemul imun are un nivel de activitate foarte scazut), cu boli care afecteaza direct sau indirect sistemul imunitar, cum ar fi SIDA, cele care fac tratament cu citostatice, persoanele tratate cu corticosteroizi
6).o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea zonei genitale din spate in fata (zona anala contine foarte multe bacterii cu potential patogen si tocmai de aceea este indicata ca igiena la nivel local sa se faca din fata in spate).

robert9100192

acum 15 ani

Raspussul anterior e cel mai complet vazut vreodata asa ca fi atenta si multumestei

Bogdan246

acum 15 ani

Buna ziua , puteti sa-mi spuneti daca aveti secretie urat mirositoare la aceasta candidoza vaginala?
Multumesc