blefaroplastie

Chirurgie estetica

Postata de MIHAELA64112648 cu 15 ani in urma.

de ceva vreme ma bate gandul sa apelez la aceasta procedura (blefaroplastia) pt a scapa de pielea in surplus de la pleoapele inferioare ce a format cearcane si riduri. Este cineva care a facut-o, da rezultate, imi puteti recomanda pe cineva, exista o solutie alternativa?

Raspunsuri (1)

victor59104988

acum 15 ani

Daca va bate gandul sa scapati de riduri si cearcane, nu inseamna ca aveti neaparat nevoie de o blefaroplastie.
Consultati un chirurg plastic si expuneti cea ce va deranjeaza (riduri, cearcane, exces cutanat etc). Lasati medicul sa va puna un diagnostic si sa va recomande metoda de tratament.
In general cearcanele si pungile sub ochi, nu se datoreaza laxitatii pielii pleoapei inferioare ci ptozei stratului de grasime de sub ochii si scaderii tonusului muschiului din jurul ochiilor.
In acest caz, o blefaroplastie clasica nu ar face decat sa mascheze problema pentru cateva saptamani.
Corect executate operatiile din jurul ochiilor au rezultate spectaculoase.
In cea ce priveste pleoapele, dupa 35 ani nu exista alternative cosmetice la tratamentul chirurgical.