Arată normal operaţia?

Chirurgie estetica

Postata de UtilizatorEu cu 6 luni in urma.

Bună ziua.

Vă rog să mă sfătuiți în legătură cu o incizie a unei operații plastice, la nivel suborbital, cu scopul înlăturării unei mase subcutanate.

Menţionez că au trecut aproximativ două săptămâni de la operație şi o săptămână de când au fost scoase firele. De câteva zile, la schimbarea pansamentului, am observat apariţia unei adâncituri intr-un colț al inciziei, iar partea de jos a inciziei este puţin umflată, roşie şi uşor dureroasă. Incizia are forma literei L. Restul tăieturii pare a se vindeca bine.

Din descrierea de mai sus, se poate spune că s-a rupt operația (gaura / adâncitura din colţ) sau că s-a infectat incizia, (inflamaţia si roşeaţa) sau arată normal?

Mulţumesc.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Din descrierea dumneavoastra, este dificil sa se traga concluzii definitive in privinta starii operatiei. Este posibil ca adancitura si umflatura sa fie rezultatul unei complicatii, cum ar fi o infectie sau o sutura supraintinsa.

Este recomandat sa consultati medicul care a efectuat operatia pentru o evaluare adecvata si pentru a va sfatui cu privire la urmatorii pasi. El va putea examina incizia, poate solicita analize suplimentare si va va oferi un plan de tratament adecvat.

Va recomandam sa va programati la un medic chirurg: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-plastica

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-dupa-o-interventie-chirurgicala_15943