alunite

Chirurgie estetica

Postata de innacrys cu 13 ani in urma.

raman semne dupa scoaterea alunitelor cu laser?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

Nu prea, in functie de puterea de cicatrizare a fiecaruia.

Dr. Marius Popescu

acum 12 ani

Daca una din alunite nu e benigna, dupa ce o ardeti cu laserul nu se mai poate analiza histopatologic !
Sint destule cazuri de excizie laser, care ulterior s-au dovedit a fi cancere, cind au recidivat, uneori prea tarziu.
Daca vi se spune ca se excizeaza laser si apoi se da la antomie histopatologica, este probabil o excrocherie, probabil e o excizie normala cu electrocauter ( vi se spune ca e laser pentru a se incarca nota de plata, romanilor le place cum suna "cu laser").
Orice "alunita" trebuie scoasa astfel incat sa se poata examina ulterior in opinia mea.

innacrys

acum 12 ani

acum aproximativ un an mi-am cauterizat 2 alunite mici de pe barbie si acuma mi-au aparut din nou.as vrea sa le scot deoarece ma deranjeaza din punct de vedere estetic

madi

acum 11 ani

am multi nevi pigmentari pe fata sunt de culoare brun spre negru,sunt micute si as vrea sa stiu daca raman semne pe fata dupa o interventie cu laser ?ma deranjeaza foarte mult