O cicatrice chiloidala care nu trece(cum sa o mai tratez),poate fii o dereglare hormonala?

Cheloide

Postata de Utilizator21644527978 cu 2 ani in urma.

Am o cicatrice hiloidala urata(incomoda) intre zona pieptului si gat,sau cel putin asta m-i sa spus ca este.Am urmat tratament cu laser si injectii vreo 8 luni si cand credeam ca scap de ea sa facut la loc in 2 luni exact la aceleasi dimnsiuni ca inainte de interventii.Pentru ca inflamatia continua,am hotarat impreuna cu doctora sa o scot,toate bune si frumoase pana cand incepe sa dea semne din nou de prezenta(intepaturi si dureri in zona de cauza).Poate fii si ceva din sange,cum pot sa aflu,ce analize sunt utile in acest caz?Exista vreun centru in tara specializat in boli dermatologice mai grave?Multumesc si asi fii recunoscatoare daca ati putea sa imi dati un sfat.Multumesc.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Procedee-dermatocosmetice/cicatricile_1400