Am făcut operație de cataractă in urma căreia a fost afectată corneea. Am făcut transplant de cornee care a fost respinsa. Am dureri mari. Ce mă sfătuiți ?

Cataracta

Postata de Stefan119136795 cu 5 luni in urma.

Am făcut operație de cataractă in urma căreia a fost afectată corneea. Am făcut transplant de cornee care a fost respinsa. Am dureri mari. Ce mă sfătuiți ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In astfel de cazuri, este important sa consultati un medic oftalmolog pentru o evaluare si sfaturi adecvate in functie de starea dumneavoastra specifica. Ei va pot oferi tratamente pentru a gestiona durerea, cum ar fi medicamentele analgezice. De asemenea, ar putea fi necesare investigatii suplimentare pentru a determina cauza exacta a respingerii transplantului cornean si a durerilor mari pe care le experimentati. Acest lucru poate implica vizite frecvente si evaluari periodice pentru a monitoriza progresul si a va oferi tratamentul adecvat.

De asemenea, puteti incerca metode de reducere a durerii, cum ar fi aplicarea de comprese reci sau calde pe ochi, evitarea expunerii prelungite la lumina puternica si odihna adecvata. Este important sa urmati recomandarile medicului dumneavoastra si sa reveniti la el pentru orice intrebari sau ingrijorari suplimentare.

Retineti ca doar un medic specialist poate oferi sfaturi personalizate si tratament adecvat pentru situatia dumneavoastra particulara.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-complicatiile-operatiei-de-cataracta_9198