Un tratament al dintelui pe canal m-ar putea durea pe viitor?

Caria dentara

Postata de Utilizator11728424984 cu 12 ore in urma.

Bună ziua! Acum în jur de 3 ani mi s a efectuat un tratament pe canal la o măsea, zilele trecute s a rupt o bucățică din acel tratament, iar astăzi o bucată mai mare în așa fel încât simt gingia. A fost efectuat corect? Dar totuși după 3 ani mi s a rupt….. sunt șanse să mă doară măseaua respectivă?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 12 ore

Buna ziua,

In functie de complexitatea tratamentului pe canal, e posibil sa apara anumite probleme pe viitor.

Desi e normal ca acesta sa dureze mai multi ani, uneori pot aparea diverse complicatii. Fara a vedea personal dintele dvs., este greu de determinat exact ce a mers gresit.

E posibil ca bucata de tratament care a cazut sa fi slabit structura dintelui, ceea ce ar putea duce la durere sau disconfort. Este foarte important sa faceti o vizita la dentist cat mai curand pentru a evalua situatia si a determina ce masuri trebuie luate.

Daca simtiti durere sau disconfort, trebuie sa va adresati dentistului cat mai curand posibil. E posibil sa fie nevoie de o reevaluare a tratamentului pe canal sau poate fi nevoie de un tratament suplimentar pentru a repara sau proteja dintele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/despre-profilaxia-problemei-nr-1-a-cavitatii-orale-caria-dentara_14534
sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/sfaturi-pentru-protejarea-dintilor-permanenti_17118