umflaturi

Caria dentara

Postata de muni cu 12 ani in urma.

ce sa fac m-am umflat foarte tare si am lucrare pe partea de sus,iau amoxicilina 2 la 6 ore si tot se umfla ce sa fac

Raspunsuri (4)

Dr. Octavian Ilicea

acum 12 ani

ampicilina im/iv, 1g la 12 ore, gentamicina im/iv 80 mg la 12 ore timp de 5-7 zile si o fiola de dexametazona im/iv (doua-trei zile) la 24 de ore. din cauza dexametazonei sa nu mananci sarat!!! atentie niciun tratament cu antibiotic nu trebuie sa dureze mai putin de 3 zile!!!!!!!!!!! chiar daca dupa 2 zile te simti bine. insa cel mai bine si mai bine e sa consulti un medic dentist (stomatolog)!

Dr. Octavian Ilicea

acum 12 ani

ampicilina im/iv, 1g la 12 ore, gentamicina im/iv 80 mg la 12 ore timp de 5-7 zile si o fiola de dexametazona im/iv (doua-trei zile) la 24 de ore. din cauza dexametazonei sa nu mananci sarat!!! atentie niciun tratament cu antibiotic nu trebuie sa dureze mai putin de 3 zile!!!!!!!!!!! chiar daca dupa 2 zile te simti bine. insa cel mai bine si mai bine e sa consulti un medic dentist (stomatolog)!

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr Emanuel Sima

acum 12 ani

STOOOOOOOOOOOOOOOOOOOP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu mai omorati pacientii cu antibiotice si cortizoni!
In cazul de sus e nevoie de un drenaj urgent, nu de tone de antibiotice