spargere dintilor

Caria dentara

Postata de danaionut cu 12 ani in urma.

am doua masele care la 1 , respectiv 2 ani dupa nastere au inceput sa se sparga,mentionez ca in urma cu 4 ani am avut o problema si a trebuit sa fasc fozioterapie la maxilar. ce as putea face .

Raspunsuri (3)

danaionut

acum 12 ani

si eu am avut o asemenea problema in urma cu 4 ani si dupa un tratament de 4 5 luni cu anti inflamatoare amm facut 10 sedinte de fizioterapie si am scapat in scurt timp. durerea mai revine in anotimpul rece sau de la curent dar incerc sa ma feresc. singura problema este ca fizio mi-a afectat putin dantura si mi se sparg dintii.

Dr. Cosmin Ulman

acum 12 ani

Buna ziua,

Conteaza foarte mult daca acele masele au nerv sau nu. Daca au nerv, trebuie investigat de ce s-au spart (posibil carie sau bruxism), indepartarea cauzei si apoi o plomba. Daca nu au nerv este normal sa se sparga in timp pentru ca dintele devine cretos ( sfaramicios) si in acest caz trebuie coroane pe dinti.

Dr. Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

marius

acum 8 ani

la mine dinti se ciobesc putin cate putin in fiecare an si mai am si fisuri interne ale dintilo dentistii imi spun ca totul este ok dar in fiecare an dintii mei se ciobesc putin cate putin am 16 ani si nu vreau sa ajung stirb la 20