Profilaxie. Cum sa avem o dantura sanatoasa

Caria dentara

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

copilul meu (6 ani) acuma schimba dinti (sunt foarte cariati). pana la ce varsta schimba toti dinti? ce masuri sa iau sa nu se mai carieze asa repede? in afara de periatu dintilor.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru a avea o dantura sanatoasa, e important sa ii invatati pe copii de la o varsta frageda despre igiena orala. Copilul dvs. la varsta de 6 ani incepe sa-si schimbe dintii de lapte cu cei permanenti. Schimbarea dintilor dureaza pana la varsta de 12-13 ani.

Pentru a preveni cariile, este foarte important ca periajul dintilor sa se faca de cel putin doua ori pe zi, folosind o pasta de dinti cu fluor. Incercati sa il invatati pe copilul dvs. sa se spele pe dinti dupa fiecare masa.

De asemenea, dieta joaca un rol crucial in sanatatea dintilor. Evitati pe cat posibil alimentele dulci, sucurile acidulate sau alimentele cu mult amidon, care pot favoriza aparitia cariilor. In schimb, incurajati consumul de fructe si legume proaspete, care ajuta la curatarea dintilor.

Mergeti cu copilul la control stomatologic regulat, cel putin o data la sase luni. Nu numai ca medicul dentist poate detecta precoce orice problema de sanatate orala, dar poate de asemenea sa efectueze tratamente preventive, cum ar fi fluorizarea sau sigilarea santurilor dintilor, care ajuta la protejarea dintilor de bacterii si carii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/profilaxie-cum-se-previne-aparitia-cariilor-la-copiii_17101
sfatulmedicului.ro/Dantura-copiilor/pastrarea-sanatatii-orale-a-copilului_8758
sfatulmedicului.ro/Profilaxia-in-stomatologie/spalarea-corecta-a-dintilor-si-folosirea-corecta-a-atei-dentare_400
sfatulmedicului.ro/Diverse/cum-alegem-o-pasta-buna-de-dintii_6020