Plombe!

Caria dentara

Postata de RoxyFoxy22 cu 10 ani in urma.

Buna ziua!
Ieri am fost pentru prima data la stomatolog din cauza a 2 carii de care voiam sa scap,desi nu ma durea nimic. Dupa ce mi-a fost curatata caria care era un pic mai extinsa,doamna doctor mi-a facut o plombita dintr-o pulbere ceva,care s-a facut ca o pasta alba. Chestia e ca arata de parca as avea guma de mestecat lipita de molar si nu prea imi place. Acum ceea ce voiam sa intreb este : se poate inlocui aceasta plomba cu una din portelan ? Si cu timpul,in caz ca raman cu plombita actuala,se poate ca ea sa isi schimbe culoare usor-usor ? ( maro,negru...)? Si este normal sa ma doara putin maseaua ?
Sper sa aveti timp sa imi raspundeti la intrebare. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Mirna

acum 10 ani

e o plomba alba care se poarta de ceva vreme si care nu-si schimba culoarea. insa nu e normal sa te doara maseaua, posibil caria sa fi atins nervul iar dentista sa nu-l fi omorat. mai bine revii si o pui sa-si faca meseria cum trebuie in contul plombei. eu am patit-o mai demult si a trebuit sa platesc de doua ori aceeasi plomba.

ionela

acum 10 ani

nu cred ca e plomba .. probabil e medicament . Si eu am fost si la fel mi-a facut .. mi-a lasat medicamentul vreo 4 zile si dupa mi-a pus plomba. Culoarea de la plomba e la fel cu cea a dintelui .. nu se observa ca ai plomba si o sa te doara cateva zile :)