Plomba

Caria dentara

Postata de Cosmiyyna cu 12 ani in urma.

Buna seara ! Am 19 ani si decand miau dat masele de minte mi sau mai cariat 2 masele .Pe partea stanga mi sa cariat foarte putin ultima masea de sus ..dar ma doare extrem de tare..iar pe partea dreapta ultima masea de langa maseua de minte si mi sa cariat foarte tare in aproximativ 1-2 saptamana..si ma doare foarte tare de vreo 1 luna...o fi durerea de la maseaua de minte deoaece pe partea dreapta nu mia spart toata gingia ..si cand ma doare simt niste dureri puternice in cap pe partea dreapta! Cam cat m-ar costa ce pot face sa nu ma mai doara asa de tare?? Astept raspuns.Va multumesc.O seara placuta!

Raspunsuri (5)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

Buna ziua! Pentru a se putea face o evaluare a costurilor trebuie facuta evaluarea exacta a problemelor. Un dinte nu se cariaza in 2 saptamani...ci de atunci ati simtit dvs..De aceea va sfatuiesc sa mergeti la un consult de specialitate si veti afla raspunsurile la intrebarile puse.

Dr. Mihai Ghenadi

acum 12 ani

Buna ziua,
recomand extractia celor 2 molari de minte, posibil si a celorlalti doi ( deoarece nu au antagonsti). Costul unei extractii molar de minte este 250lei.

Dr. Lazarescu Florin
Medic stomatolog - Clinica Stomatologica Trident
www.clinicatrident.ro

Georgiana

acum 11 ani

Dar ce preturi practitati doamne fereste!! preturile pentru extractiile de molari de minte la un cabinet stomatologic incep de la 60 de lei. pretul mediu este de 100 de lei.

Dr Emanuel Sima

acum 11 ani

Caria nu a aparut de 2 saptamani, e acolo de cel putin un an, din moment ce este avansata pana la pulpa (nerv). Ai nevoie de tratamente corecte de canal si apoi de reconstructia dintilor. Decizia de extractie se ia numai daca molarii de minte agraveaza situatia celorlalti.

gigi

acum 11 ani

corect D-le sima ,multi dentisti fac extractii ca este mai usor decat sa trateze o carie pe molari de minte,acum depinde si dificultatea zonei carioase ,preturi cam mari D-l Ghenadi concurenta care are preturile mai mari????????????????