Pericol fluor

Caria dentara

Postata de mada_29 cu 8 ani in urma.

Buna ziua,

Am tot citit despre noile descoperiri stiintifice, cum ca fluorul din pastele de dinti ar fi extrem de daunator. Ma preocupa acest aspect, deoarece nu vreau ca baietelul meu sa porneasca in viata cu probleme dentare, din pricina produselor de igiena pe care le cumpar. Sunt pastele cu fluor sigure, mai ales pentru copii? Multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Adriana Gargarici

acum 8 ani

Buna ziua.
Pastele de dinti pentru copii au doza de fluor exact necesara fiecarei varste a acestora, aportul de fluor / zi din pastele de dinti fiind minim.
Nu administrati surse suplimentare de fluor fara indicatia medicului stomatolog si folositi cu incredere produse de igiena dentara corespunzatoare varstei baietelului dvs.

sunt

acum 8 ani

Buna, bineinteles ca fluorul este toxic, ca si clorul, iodul si bromul care fac parte din aceeasi grupa de halogeni. Insa nimeni nu stie mai putina toxicologie si este mai credul ca un medic.
Nici nu.ti trebuie prea mult creier ca sa intelegi ca fluorul nu se depune pe dinti ci se duce in stomac si de acolo in intestine unde ajunge in sange si in toate organele inclusiv creier caci pe acolo circula sangele. Ai vazut vase de sange in dinti ? eu nu....

sunt

acum 8 ani

https:/***