nu mai suport

Caria dentara

Postata de mikalove cu 12 ani in urma.

buna,am caninul stang cariat si spart iar de 2 zile ma doare si de aseara s-a umflat cu tot cu ochiul stang.Imi puteti spune si mie ce sa fac ac***a in vedere ca sunt insarcinata in 39-40 saptamani?????multumesc frumos

Raspunsuri (3)

Dr. Cosmin Ulman

acum 12 ani

Buna ziua,

In felul in care descrieti ca s-a umflat inseamna ca aveti un abces care trebuie drenat. Acest drenaj se realizeaza prin canalul dintelui. Nu trebuie anestezie si este complet nedureros. Din pacate ar trebui combinat si cu un tratament medicamentos (antibiotic), dar in situatia dvs. nu se recomanda. La orice cabinet stomatologic se poate realiza aceasta interventie de urgenta (drenaj endodontic).
Daca mai aveti si alte intrebari va rog sa nu ezitati sa le adresati.

Dr. Nicoleta Grosu

acum 12 ani

Tratament endodontic (macar partea de urgenta daca nu se poate definitiva).

mikalove

acum 12 ani

multumesc frumos pt raspunsuri,am fost azi la medic si mi-a prescris augmentin,a zis ca nu e nici o problema sa iau antibiotic acum pt ca am dus sarcina la sfarsit.va multumesc frumos