Masele lipsa

Caria dentara

Postata de Maryjuana cu 14 ani in urma.

Buna seara,Am si eu o problema,am vreo 4 masele lipsa,sa-u cariat,sa-u faramat,mi-am mai smuls si eu radacinile cand se inflama,si nu a mai ramas decat gingia in locul lor,As vrea sa le rezolv,dar nu stiu ce material este cel mai bun?Si inca ceva,nu as vrea sa imi faca cu legatura intre masele nu stiu cum sa o mai fixeze si pe aia lipsa pe acolo,cunoaste cineva,Va rog dati-mi un sfat ca pentru copii vostri.ce trebuie sa imi pun?unde sa ma duc?cam cati banii imi trebuiesc.Vreau un doctor bun care sa lucreze bine,Va multumesc si va doresc multa sanatate.

Raspunsuri (7)

Dr. Marin Alexandru, Dentomar

acum 14 ani

Buna seara. In primul rand trebuiesc facute o serie de radiografii pentru a putea vedea daca in acele locuri mai exista vreun rest radicular. Daca a mai ramas ceva din radacinile acelor molari, acele resturi trebuiesc extrase, deoarece, la un moment dat se pot suprainfecta.
Oricum radiografiile trebuiesc facute la indicatia medicului stomatolog curant.
In cazul in care dumneavoastra nu doriti sa folositi dintii vecini locului lipsa pentru a realiza o punte dentara, solutia ar fi inserarea unor implanturi dentare, in locul acelor dinti lipsa, peste care se vor pune niste coroane individuale. Aceasta ultima solutie, necesita un efort financiar mai ridicat comparativ cu relizarea unei punti.
Planul de tratament il puteti hotari dumneavoastra impreuna cu medicul dupa un consult prealabil.
Va urez sanatate multa si sa zambiti cat mai frumos in cel mai scurt timp.

Dr. Marin Alexandru Marius
Medic Stomatolog

mery

acum 14 ani

am o masea pe lipsa una jos si alta sus pe parti diferite... e recomandat implantul?

Dr. Bogdan Stefanescu

acum 14 ani

Exista 2 solutii ..o punte dentara pe dintii vecini bresei edentate sau implante dentare.O zi frumoasa , dr Bogdan Stefanescu

laurentiu

acum 12 ani

Nu mai am masele. Se poate face o lucrare ceramica prinsa intr-o parte de canin si incealalta parte de implant. Medicul meu spune ca nu.

Adina

acum 11 ani

domnule doctor Marin Alexandru ..am citit raspunsul pe care la-ti dat acelui tanar caruia ai lipseau patru masele.Dumneavoastra ziceti ca trebuie sa faca implanturi dentare si se rezolva...dar omiteti sa-i ziceti un lucru foarte important si anume faptul ca depinde cat timp a trecut de cand au fost extrase acele masele , daca au fost extrase de mai mult de 3-4 ani atunci osul s-a retras si va fi nevoie de ADITIE OSOASA ! Nu se pot face implanturi pe un os care nu va rezista unui implant daca nu are suficient strat osos in care sa fie introdus implantul si nu mai vorbim de inestetismul pe care al provoaca un asememenea implant realizat pe o gingie retrasa .A-si vrea daca santeti amabil domnule doctor sa ziceti de ce nu a-ti pus aceasta intrebare tanarului acela si de ce ati omis un lucru atat de important ?
Va salut! Adina din Bucuresti

Emanuel

acum 9 ani

Stomatologii din prezent sunt lafel precum "mecanicii" guristi: habar nu au despre ceea ce trebuie facut, dar te asigura ca... "se rezolva". Au devenit o casta formata din escroci, a caror deviza este: "banul - si ochii spre usa".
Acesti "stomatologi", dupa ce ajung sa profeseze, uita sa mai citeasca, uita chiar si ceea ce le-a fost predat(daca au frecventat cursurile) si nu le mai pasa decat de profit.
In urma cu 29 de ani discutam cu un stomatolog care-mi spunea ca se cerceteaza transplantul maselelor de minte in locul celor extrase din pozitiile anterioare. Astazi, dupa aproape 30 de ani, stomatologii actuali nici macar nu au auzit despre asa ceva. Acum, "in era moderna", stomatologii au devenit niste carpaci cu scule fitoase si materiale proaste - de ultima generatie. Nu-ti ramane dacat sa ai norocul sa dai de un "chinuit" caruia vre-un professor i-a frecat ridichia in facultate, ca-n rest... sunt o apa si-un pamant.

Andrei

acum 10 ani

Domnule Doctor Marin Alexandru nu mai am masele normale de loc nu-mai cele de minte cele 4, si dinti ce se poate face daca imi puteti da niste informati va rog forte frumos.