Masea

Caria dentara

Postata de madandre cu 12 ani in urma.

Mi-am scos o masea deoarece era cariata si extractia a durat cam mult deoarece nu iesea,am o sapatamana de cand mi-am scoso si inca ma doare mandibula,In cat timp o sa-mi treaca si de ce ma doare asa tare este normala aceasta durere?

Raspunsuri (1)

Nirolf

acum 12 ani

Depinde ce masea ti-ai scos, si ce fel de radacini o avut. La uni maselele au radacinile drepte si o exctractie este foare la ureche, la altii radacinile sunt ca niste clesti si dentistul trebuie sa bage dalta ca sa le poata scoate. In primele cazuri pacientul nu mai simte dupa 24 h decat o usoara indispozitie, pe cand in celelalte dureaza mai mult.
Intrebare: ce ati luat pentru durere si cat de des? Eu la una am luat un singur algocalmin dupa ce efectul anesteziei a trecut. Depinde aici si de persoana, unele pot sa suporte durerea mai bine.
Un sfat: pentru vindecarea ranii este bine sa clatesti gura cu ceai de salvie, asta ii bun pentru multe afectiuni ale guri: afte, stomatite, gingivite, rani.