masea

Caria dentara

Postata de Fire133 cu 13 ani in urma.

buna.am 19 ani si am o mica carie pe partea laterala la una din maselele de pe partea dreapta, sus.este necesara plombarea?nu exista si alte metode?nu as suporta ideea de a-mi plomba maseaua la o asemenea varsta.

Raspunsuri (3)

Filipa

acum 13 ani

Maselele se plombeaza si la varste mai mici. Daca pana la 19 ani nu ai avut nici o carie, esti privilegiata. Nu cred ca este alta solutie decat plombarea sau extractia maselei si inlucuirea cu alta. Plombele care se pun nu se vad, deci nu stiu care ar fi problema. Daca nu o plombezi acum, se mareste caria si trebuie neaparat extractie. Prezenta unei carii netratate, inseamna miros urat al gurii.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

cu cat mai repede cu atat mai bine....si inca ceva: s-ar putea sa mai existe mici carii,dar pe care dvs nu le-ati observat inca.

maria

acum 13 ani

Eu am cam toate masele plombate de pe la 20 de ani, prima de la 12, asa ca nu vad problema.