masea

Caria dentara

Postata de Fire133 cu 13 ani in urma.

buna.am 19 ani si am o mica carie pe partea laterala la una din maselele de pe partea dreapta, sus.este necesara plombarea?nu exista si alte metode?nu as suporta ideea de a-mi plomba maseaua la o asemenea varsta.

Raspunsuri (3)

Lenuta

acum 13 ani

Daca ti s-a pus diagnosticul de carie atunci ai nevoie de o plomba. Tesutul dentar nu se poate regenera.
Continua cu un periaj corect si adecvat, ata dentara si apa de gura si poti evita, pe viitor, astfel de "surprize".

Fire133

acum 13 ani

si dak refuz sa o plombez, sa inteleg k risc s imi "pierd"toata maseaua?
si totusi, de ce celelalte tipuri de dinti nu se plombeaza ci doar maselele?
multumesc frumos ptr raspunsul la prima intrebare:)

Iuli

acum 13 ani

Se plombeaza orice tip de dinte, de la orice varsta, inclusiv cei de lapte! Cred ca un pic de informare in domeniul stomatologic nu ti-ar strica (sau o discutie cu un stomatolog, din cate imi dau seama nu ai fost niciodata la unul).