masea rupta

Caria dentara

Postata de blond@91 cu 9 ani in urma.

buna ziua. am observat de vreo cateva luni ca am o gaurica mica intr-o masea, care de fapt a fost o ditamai gaura.se vede in partea rupta ca cea mai afectata a fost masea sus, fiind mai subtire.am tot amanat mersul la cabinet din cauza timpului.azi cand am mancat ceva mai tare mi s-a rupt jumatate din masea, toata partea din fata pana aproape de gingie. a ramas partea din spate.credeti ca poate fi refacuta sau trebuie scoasa?
va rog ajutati-ma!
multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Membrucontact

acum 9 ani

Am avut o problema asemanatoare. Ptrezise dintele si cand am mancat ceva mai tare, s-a sfaramat o bucata di el. A si inceput imediat sa miroase foarte urat . Dentistul mi-a zis ca am putea face o obturatie de canal si sa refacem nu stiu cum dintele cu o coroana, dar nu mi -sa parut o idee buna, o data ce mi-a zis ca dintele e putrezit. Am cerut o alta opinie si ma-m hotarat sa-l scot si sa pun un implant. A fost cea mai buna solutie nu am avut nicio problema de atunci.
Clinica Dentaplus pe Iancu de Hunedoara, langa Dorobanti