masea de minte

Caria dentara

Postata de roberta66 cu 12 ani in urma.

buna ...sunt in Spania si am o problema de 1 saptamana am puroi la maseaua de minte cariata pana la radacina si am luat amoxicilina si ibubrofen si nu am scapat de puroi,ieri am luat din farmacie RHODOGIL si as dorii sa imi scrieti daca cu antibioticul asta pot sa iau si Ibubrofen ?am programare la medic pe vineri si se poate sa imi scoata radacina daca nu mi se trage puroiul sau trebuie sa imi faca drenaj?astept raspuns...va multumesc!!!!

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Maseaua de minte in majoritatea cazurilor creeaza asemenea probleme : este mai putin rezistenta fata de celelalte si nici prea mari foloase nu aduce nici prea mari servicii. Daca ,in adevar este si cariata + granulom la radacina , cea mai buna si radicala masura este extragerea ei imediata . Mergeti la stomatolog. Curaj !

roberta66

acum 12 ani

multumesc frumos de raspuns...am facut programare pe vineri numai ca nu stiu daca poate sa imi extraga daca mai am puroi?daca e cu puroi se poate anestezia sau o sa simt durerea?si pana vineri pot sa iau antibioticul RHODOGIL care contine metronidazol si spiramicina si sa iau si ibuprofen pentru ca ma doare rau de nu mai suport durerea?sper sa imi faca extragerea ca nu mai rezist cu durerea asta.Astept raspuns!..o zii buna va doresc!!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Fiind sub tratament deja cu antibiotice, se poate face extractia chiar daca maseaua are granulm purulent la radacina. Asa sa-i spuneti cu respect medicului.

Dr. Moraru

acum 12 ani

Cel mai rapid mod de a scapa de puroi este drenajul. Cu ajutorul antibioticelor e putin probabil sa scapati de puroi.
De asemena drenajul va va scapa si de durere.
Eu as recomanda extractia la 3-4 zile dupa drenaj.