masea de minte cariata

Caria dentara

Postata de ane* cu 13 ani in urma.

am si eu o intrebare...sunt insarcinata in 5 luni si am o masea de minte care este f cariata . Inca nu ma doare numai cand apas pe ea.Oare as putea sa o rezolv cumva?Extractie sau plomba...este voie in sarcina?mi-e foarte frica sa nu ma i-a durerea aceea insuportabila (am mai facut cunostinta cu ea)si sa nu pot face nimic.multumes ca ma ascultati,sper sa-mi da-ti un raspuns...

Raspunsuri (3)

Dr. Nicoleta Grosu

acum 13 ani

Da, e voie. Iar luna 5 de sarcina e chiar o perioada f indicata pt manopere stomatologice.
Daca e f cariata, atunci extractie. Cu cit mai repede, cu atit mai bine.

Vlad

acum 10 ani

Am 16 ani si am o masea cariata si e foarte sensibila la atingere si ma doare intr-una as vrea sa imi recomandati un medicament am incercat cu ibuprofen antinevralgic nurofen nu se opreste:(

missli

acum 10 ani

Buna Ane,

sunt in exact aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez. ai rezolvat problema in final? si cum?