Masea cu probleme

Caria dentara

Postata de adrian1990 cu 12 ani in urma.

Buna! Am si eu o masea in partea stanga sus, obturata pe canal . In urma cu un an in urma unei muscaturi mai puternice a ineput sa ma doara, am stat acasa ateva zile si apoi am fost la medic unde mi-a scos maseaua de minte de langa ea, care inca nu iesise dar nu crestea normal. Dar dupa aceasta nu mi-a trecut durerea, undeori simteam ca se duce la ureche sau gat. Acum cateva saptamani am fost la medic si am facut o radiografie, si medicul a zis ca maseaua e buna, si mi-a dat sa iau antibiotice augmentin, dar nu prea m-a ajutat. Si acum am probleme cu maseaua si nustiu ce sa fac, daca apas pe ea simt un pic de durere care parca se duce in toata partea stanga si imi simt pulsul foarte puternic in zona maselei timp de cateva ore. Ce crdeti ca ar trebui sa fac, oare trebuie extrasa maseaua?(e o masea foarte mare si puternica)

Raspunsuri (4)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

adrian1990

acum 12 ani

adrian_thebest85

Dr. Moraru

acum 12 ani

buna ziua. in cazul dumneavoastra faptul ca va doare un molar tratat pe canal la masticatie poate avea cateva cauze. eu as pleda pentru fractura a radacinii si in acest caz de cele mai multe ori dintele trbuie extras, ar mai putea fii un proces infectios la varful radacinii sau un canal suplimentar care nu a fost tratat.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

fisura / fractura