Inflamatie gingie

Caria dentara

Postata de Petrescu18 cu 15 ani in urma.

Cum pot trata inflamatiile ginigiilor care apar in apropierea dintilor din fata sus si seamana cu niste cosuri. Vreau sa precizez ca spalarea dintilor e mai dureroasa dupa aparitia acestor umflaturi. Pot fi tratate si acasa? sau este necesara vizita la doctor. Ultima data cand m-am dus cu o astfel de problema doctorita respectiva mi-a intepat gingia pana a crezut ea ca a scos toata infectia. Aeasta umflatura poate afecta radacina dintilor?
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

acum 15 ani

Buna Andal,

Ceea ce descrii tu este o infectie la nivelul gingiii, infectie care de altfel este destul de priculoasa pentru sanatatea danturii tale.
Infectiile de acest tip se pot extinde si pot provoca paradontita.
Nu poti trata la domiciliu aceatsa problema, ci trebuie sa te adresezi cat mai repede unu medic stomatolog, care sa iti curete eficient zona,
Nu este suficienta o intepatura locala!

Este nevoie de o radiografie care sa verifice daca infectia este locala sau a afectat si alti dinti.
Netratata, aceasta infectie va duce la pierderea dintilor afectati!!

Iti doresc multa sanatate si nu mai amana vizita la medic!