Infectie Masea de minte

Caria dentara

Postata de madalinaandreeea cu 8 ani in urma.

Am o masea de minte care creste foarte urat, se impinge in molar. Molarul respectiv are o carie foarte mare ajunsa si la radacina si care in prezent o tratez. Acum cateva zile insa a inceput o durere groaznica(si obrazul mi s-a umflat putin) si nu am mai stat pe ganduri si m am dus la dentist. Dentistul a spus ca e posibil sa am o infectie la maseaua de minte respectiva asa ca mi a prescris antibiotic sa dispara infectia si apoi sa scot maseaua de minte. Urmez tratamentul cu antibiotic de ieri, durerea a trecut dar umflatura inca e acolo. Momentan am pus gheata . Ar trebui sa ma ingrijorez, pt ca in acest moment ma tem foarte tare :(((

Raspunsuri (3)

Carmen

acum 8 ani

N-ai de ce sa pui gheata, nu e lovitura. Umflatura e de la infectie si se va retrage singura cu antibiotic.

Dr. Mihai Ghenadi

acum 8 ani

Buna ziua
Trebuie sa va ingrijoreze! O radiografie poate sa dea mai multe detalii. Daca medicul respectiv a hotarat ceva pe baza radiografiei, trebuie urmati pasii respectivi. In situatia asta este greu de dat un diagnostic sau indicatii.

Cu stima,
Dr. Cosmin Ulman
Medic Stomatolog Clinica Trident

IoanaMaria

acum 8 ani

Ar fi bine sa mergi la doctor sa nu se infecteze. Am patit si eu asta si am fost din nou la doctor si tot m-a durut si dupa ce a plombat. Am cautat alt medic stomatolog si asa am ajuns la dr. Andra Custura la clinica Andra Smile care mi-a scos maseaua, care oricum trebuia scoasa ca mai rau facea. A durut, dar cu multa grija a avut grija sa nu se mai infecteze. Cam o saptamana am stat cu obrazul umflat, m-a si durut, dar macar am scapat pentru totdeauna. Este un medic foarte buna, lucreaza cu multa grija si vorbeste mereu cu tine, chiar isi da toata silinta sa-ti dispara frica de medicul stomatolog si te si determina sa nu mai uiti de vizitele la stomatolog.