In urma cu doi ani mi-a fost scos nervul unei masele si puse o coroana. De o zi ma doare si nu mai stiu ce sa fac.

Caria dentara

Postata de ruxiiiiii cu 14 ani in urma.

Acum doi ani am avut o masea sparta, mi s-a extras nervul si mi s-a pus o coroana. De o zi insa ma doare ingrozitor, in special cand apas pe dinte. Durerea nu e pulsatorie. Am luat nurofen cu pumnul, nu mai stiu ce sa fac ca sa-mi treaca. Gingia n-are nimic, nu e umflata, nu si-a schimbat culoarea. N-am mai avut probleme cu ea de cand mi-a pus doctorul coroana. Va rog sa-mi dati un sfat.

Raspunsuri (10)

ruxiiiiii

acum 14 ani

pusa*

licrisdent

acum 14 ani

draga ruxi este posibil ca pana acum sa nu te fi durut dar in interiorul osului sa fi existat infectie-poate nu a dezinfectat suficient dr respectiv si nu a tratat corespunzator dintele si in timp sa se fi marit infectia ,iar acum organismul nu mai poate lupta si asa apare o aparare a lui-prin durere special la percutia in ax,adica cand musti pe el
iar daca te doare in momentul in care musti cu siguranta acea infectie,inflamatie s-adezvoltat si in os.
astept raspunsul tau si cum ai rezolvat pana la urma,eventual la [email protected]

Georgiana

acum 13 ani

mi-am scos nervul de la o masea si mi-am plombat-o doctorul mi-a zis ca este riscul ca acesta sa se sparga.Eu nu mi-am inbracat-o deoarece maseaua este in regula nu este sparta iar doctorul nu a vrut sa mi-o imbrace ce parere aveti poate rezista maseaua mea in aceste conditii?

ioana

acum 13 ani

mi am scos singura acasa un nerv se intampla ceva rau??? sunt foarte speriata

fsdvsdvs

acum 13 ani

sasdf p**ap***asexf*t

Anca, 12 ani

acum 12 ani

buna! am 12 ani si de cateva saptamani ma doare o masea ingrozitor! aceasta masea mi-a fost gaurita anul trecut la dentist pt a mi se pune plomba , plomba insa a cedat si am ramas cu garua in masea... ce sa fac ca sa nu ma mai doara??

Anca, 12 ani

acum 12 ani

Apropo ma doare in special cand apas pe dinte sau cand imi intra o firimitura de mancare acolo

ruxiiiiii

acum 12 ani

du-te la dentist.

Sebastian

acum 10 ani

Ia Xilina , e un fel de anestezie,te calmeaza.

FERBAYER

acum 10 ani

AM FOST LA DENTIST MIA FACUT ANESTEZIE SI TOT MA DUREA.AM CE FACCE