gingie umflata

Caria dentara

Postata de Rallluuu cu 10 ani in urma.

Buna seara ! Am si eu o intrebare...Mi s-a umflat gingia la vreo 4-5 dinti., e cam rosie..Stiti care e cauza si ce trebuie sa fac?

Raspunsuri (3)

Mirna

acum 10 ani

Iti recomand o igiena dentara riguroasa de cel putin doua ori pe zi, de preferat dupa fiecare masa: periuta de dinti noua, pasta de dinti bio, ata dentara si in locul apei de gura te poti clati cu solutie de bitter suedez sau de propolis. Daca folosesti ata dentara pentru prima data, gingia o sa sangereze la inceput. Dar pe parcurs sangerarea se va opri si vei observa o insanatosire generala a danturii.

De asemenea, dimineata si seara sa iei cate o tableta cu rasina de mumio pe care sa o lasi sa se topeasca in gura.

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

trebuie consultat un dentist. este posibil sa fie un abces parodontal. cauzele pot fi multiple.

Loredana Gruia

acum 9 ani

am avut ceva asemanator si recomand, o pasta de dinti naturala cu ulei 100% pur din arbore de ceai(tea tree oil) si o sticluta cu ulei 100% pur din arbore de ceai de la Thursday Plantation.
pune cateva picaturi de ulei in apa de gura(pt o singura clatire)
o sa te ajute foarte mult cu gingia umflata