durere

Caria dentara

Postata de Sealexa1 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am o masea plombata, dar nu are nervul scos, pentru ca domnul doctor a spus ca nu este necesar. de vreo luna ma doare ingrozitor. am luat amoxicilina, mi-a trecut pe moment,dar durerea a reaparut. nu stiu ce sa fac. Sa merg la medic? Va multumesc!

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Ar fi bine sa efectuati un consult stomatologic, durerea apare in contextul afectarii pulpei dintelui sau existentei unei colectii. Se poate apela la un tratament antialgic ce nu necesita prescriptie medicala

Dr Emanuel Sima

acum 12 ani

Cel mai probabil dintele are nevoie de tratament de canal. Nu astepta, pentru ca te poti trezi intr-o zi doua, cu fata asa...cam cat un pepene!

Sealexa1

acum 12 ani

Va multumesc pentru atentia acordata. Am fost la stomatolog, am facut o radiografie si mi-a spus ca a un inceput de parodontita apicala. Nu prea am inteles foarte bine ce inseamna asta. Puteti sa-mi explicat? Va multumesc!