durere de la un dinte!!

Caria dentara

Postata de angelandreea cu 10 ani in urma.

buna ziua! a inceput sa simt in dintele din fata ca niste intepaturi si dureri usoare , ma durea mai tare cand beam apa rece, dar dupa cateva zile ,aproape o saptamana de la acest dinte mi sa umflat incepand de la buza superioara pa aproape de ochi pe partea drepta la fata pe langa nas . am dureri ma doare tare , si am inceput sa iau augumentin pentru ca , cred ca am infectie . sper ca procedez bine , pana luni cand cabinetul stomatologic va fii deschis . spunetimi va rog daca e grav ceea ce mi se intampla ???? si de la ce ar fii cauza??? precizez ca dintele a fost plombat acum 2 ani jumatate , mi-a fost scos nervul si curatat canalul . Va multumesc si astept ajutorul dumneavoastra !!!

Raspunsuri (2)

Dr. Corina Dinca

acum 10 ani

Buna seara! Un dinte care doare la rece mai are nerv vital. Ulterior se necrozeaza , se infecteaza si apare gangrena. Ceea ce probabil aveti si dvs. Tratamentul cu Augementin luat la 12 ore , timp de 5 zile este in regula, dar obligatoriu trebuie sa ajungeti la medic sa va trateze dintele.

angelandreea

acum 10 ani

Multumesc din suflet pentru raspuns , luni cu siguranta ma voi duce la stomatolog , dar pana luni voi continua sa iau augumentin , si sper sa nu se agraveze situatia.