dinti stricati

Caria dentara

Postata de geta269354 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,as dori sfatul unui medic stomatolog pediatru in urmat. problema: fetita mea de 2 ani si jum. are un incisiv si o maseluta stricata.Incisivul cand i-a iesit,la baza nu avea smalt,acum s-a cariat.Am fost la 2 medici stomatologi si au spus ceva de genul "se schimba" si sa-i dau suplimente cu calciu.Se poate face ceva totusi,ce analize sa-i fac pentru a vedea daca intradevar are carente de minerale sau alte probleme de sanatate care sa se manifeste asa.Mentionez ca fetita s-a nascut sanatoasa si nu are si nici nu a avut probleme deosebite de sanatate.Va multumesc.

Raspunsuri (1)

gigi

acum 11 ani

buna,an primul rand nu va alarmati atat,faceti din tantar armasar,normal ca dintii de lapte sa se carieze mai repede nu au duritatea dintilor permanenti,,,,,,,,,,,,,totusi controlati cat mai des cu putinta cum evolueaza eruptia urmatorilor dinti temporari si dupa aceea o atentie mai mare dintilor permanenti mai precis molarilor de 6 ani care se cariaza primii si pe urma premolarii ,,,,,,,,succes