Dinti problematici

Caria dentara

Postata de nicu25xxx cu 9 ani in urma.

Buna ziua, Am si eu o problema ceva mai diferita. Intotdeauna am avut probleme cu dintii si masele plombate de mic, dar acum cativa ani, pe la inceputul iernii, am facut p***aa sa incerc sa mananc ceva foarte tare si in urma muscaturilor puternice au inceput sa ma doare 2 masele, una din partea dreapta de jos si alta din partea stanga de sus. A 2 p***ae pe care am facut-o a fost sa nu ma duc la medic, crezand ca va trece de la sine. Dar peste aproximativ o luna am vazut ca gingiile au inceput sa se retraga de pe dinti si in cele din urma am fost la medic unde am facut tratament pentru gingii si mi-a extras si o masea. Maseaua de sus nu a vrut sa o extraga ca cica e buna,si de atunci problemele mele cu gingiile persista. Imi curge sange din gingii de cateva ori pe zi, dar doar din arcada de sus, si la maseaua in cauza simt din cand din o durere pulsatila. Credeti ca e posibil problemele cu gingia sa fie de la acea masea? Daca as extragea si as pune implant as avea gingii mai sanatoase?

Raspunsuri (1)

Viorel

acum 8 ani

Un implant va va ajuta sa va simtiti ca si cum ati avea dintii dumneavoastra. Insa problema cu gingia trebuie investigata separat sa nu fie vreo alta afectiune. Pentru implanturi trebuie sa fiti insa foarte atent la ce medic mergeti, sa va faca o lucrare de calitate cu produse de calitate, sa nu grabeasca procesul de vindecare dupa extractie ca sa termine mai repede si sa-l platiti mai repede. Eu mi-am pus implant la clinica Andra Smile si sunt foarte multumit de un an de cand il am, medicul a lucrat foarte bine, nu am avut nicio problema, a fost dureros ce-i drept, dar asa sunt toate. Multa sanatate!