dinti de lapte

Caria dentara

Postata de larisa123659 cu 15 ani in urma.

buna ziua!
medicul stomatolog este de parere ca la doi molari,unul stanga jos unul dreapta jos care au carii, trebuie pusa plomba permanenta.copilul are 8 ani si 10 luni si acei molari sunt de lapte.
rog daca aveti ceva sfaturi!

Raspunsuri (3)

IULIANA-ANA

acum 15 ani

mergeti si la alt stomatolog vedeti ce parere are si acela.
numai bine

valeriu125275

acum 15 ani

daca sunt de lapte intradevar zii dr sa-si pune el plombe. dinti de lapte cu carii trebuiesc medicati adica exista o pasta speciala care se sigileaza dintele.Trebuie sa schimbi dr imediat. Bafta!

acum 15 ani

din cate stiu eu, molarii nu sunt dinti de lapte, deci cresc o singura data in viata.premolarii sunt dinti de lapte.trebuie pusa plomba cat mai repede ca altfel riscati sa pierdeti dintele definitiv.