despre carii

Caria dentara

Postata de viobello cu 12 ani in urma.

laun baietel de 6 ani ce are inca dantura de lapte au aparut carii tot s-au plombat dar plombele cad mereu ,ce este de facut si daca este ceva grav as crea sa stiu?

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Incepeti un tratament cu Fluor ( Zimaflor sau, Floreten ) pentru intarirea smaltului dintilor care vor incepe sa erupa dupa 6 ani .

viobello

acum 12 ani

v multumesc toate cele bune

A

acum 10 ani

cum sa dai zimaflour la 6 ani ? provoci un dezechilibru f mare la nivelul smaltului mugurilor care sunte deja in formare . zimalfor se incepe la 2 ani si se continua pana la 12 ani zilnic , cu gramajul de rigoare.

Dr Emanuel Sima

acum 12 ani

Daca au cazut obturatiile, probabil au fost puse incorect. Baietelul trebuie sa spuna pa mai des dulciurilor si bauturilor acidulate si sa se SPELE pe dinti corect.