cum se trateaza o masea cu un fel de carne crescuta in interior?

Caria dentara

Postata de denisamac cu 12 ani in urma.

Buna .. am si eu o masea .. care a fost cariata si in gaura aceea mi-a crescut ca un fel de carne .. cred ca e gingia .. cum se trateaza la stomatolog?... ce o sa imi faca mai exact?.. o sa doara ?.. sunt speriata .. Astept raspuns .. multumesc

Raspunsuri (5)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

maseaua despre care vorbiti a fost extrasa, si in spatiul unde a fost aceasta a crescut gingia excesiv? sau acest lucru se intampla la nivelul maselei unde este caria?

va urez o seara buna

denisamac

acum 12 ani

Nu , nu a fost scoasa , e cariata maseaua , s-a gaurit , si acolo mi-a crescut carnea aceea , sau gingia .. Multumesc ..

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

astfel de intrebari.....nu isi gasesc raspunsul aici...."carnea" poate gi gingia sau o formatiue numita granulom.....se trateaza sau se extrage in functie de cazul clinic...

pasalan claudia

acum 10 ani

lu fetita mea ia crescut peste masa carne poate sa fie vorba de tumoare

Marlena

acum un an

Am și eu carne crescuta în măsea e gingia crescuta și s a întins în măsea o poți mișcă ce se poate face în acest caz?