Ce pot face cand am puroi gingival?

Caria dentara

Postata de MARINELA cu 2 luni in urma.

Bună ziua de o luna de zile ma confrunt cu puroi la gingie . Prima data mi a apărut o foarte mica umflatura ,după a apărut un abces iar acum a crescut și este din ce în ce mai mare . Sunt în anglia Am fost la dentist dar nu s a rezolvat nimic sunt și însărcinată în 21 de săptămâni. Îmi curge sânge mai mereu . Ma și lovesc nu știu ce sa mai fac

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Ai nevoie in principal, de o igiena orala corespunzatoare. Aceasta este esentiala pentru tratarea surselor de infectie din gura cum ar fi placa bacteriana. Buna igiena orala include periajul dentar de doua ori pe zi, folosirea atei dentare si a unui produs de apa de gura care ajuta la reducerea bacteriilor. Este posibil ca dentistul tau sa iti recomande un tratament antibiotic pentru a combate infectia, precum si tratamente topice sau un dezinfectant oral.

Daca abcesul continua sa creasca, este posibil ca medicul sa recurga la drenarea puroiului pentru a ajuta la ameliorarea durerii si la reducerea umflaturii. In unele cazuri, poate fi necesar un tratament endodontic (o procedura cunoscuta sub numele de "tratament de canal"). Este important sa iei legatura cu dentistul tau cat mai curand posibil, pentru a discuta mai multe optiuni de tratament si pentru a preveni agravarea situatiei.

De asemenea, s-ar putea sa fie necesar un consult la un specialist in parodontologie, pentru a determina daca exista o problema de sanatate mai grava a gingiilor care ar putea necesita tratament.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/abcesul-dentar_395