carne crescuta in masea

Caria dentara

Postata de AlexAndrei cu 13 ani in urma.

Buna ziua, ma numesc Alex si am 20 de ani, am si eu o problema legata de o masea care ea din cauza unor carii s-a ros si mi-a facut o gaura enorma in masea, nu am fost la doctorii stomatologi din motive financiare, cred ca am 1-2 ani de cand stau cu maseaua asa si nu am rezolvat nimic, asnoapte in somn am simtit o umflatura in masea si m-am speriat de moarte, m-am trezit din pat si m-am uitat in oglinda si aveam un fel de carne crescuta in gaura maseli, are o culoare rosiatica-vinetie asa, acrezut ca este puroi si am luat un am si am zgarmanit-o dar nu iesea puroi, iesea doar sange si atat, am facut bine ce am facut? este vre-un pericol daca nu o tratez acuma si o las mai pe tarziu, trece de la sine? astept un raspuns pe adresa de e-mail: [email protected], multumesc!

Raspunsuri (22)

tina

acum 13 ani

este posibil sa fi crescut gingia acolo unde simti tu. Ar fi bine sa mergi sa o scoti acum pana nu ajungi sa faci infectie si o dai in altele mai grave. Nu o sa treaca de la sine. daca esti elev poti merge cu trimitere de la facultate la un cabinet care face gratuit daca nu la facultatea de stomatologie

AlexAndrei

acum 13 ani

am inteles, multumesc foarte mult pentru sfat, asa am sa fac:)

alexia

acum 13 ani

daca acea ''gaura" este in centrul dintelui, aceea este pulpa dentara care fiind inflamata se extinde; daca este undeva la marginea dintelui( ca un perete lateral al dintelui), este un polip gingival, adica asa cum cineva zicea mai sus, gingia a "crescut" in acel spatiu. In ambele caz, trebuie mers la medic cat mai repede, altfel o sa te trezesti cu dureri groaznice, abces, etc (mai ales daca este pulpa dentara si cred ca este pulpa dentara dupa descrierea culorii.)

AlexAndrei

acum 13 ani

Dap...tot ce sepoate...am sa ma duc sa mi-o scot ca nu vreau sa patesc doamne fereste cine stie ce.

Iuli

acum 13 ani

Nu e gingie. Sigur ca este pulpa dintelui, care s-a super-inflamat. De urgenta la stomatologie. Poti merge in urgenta la spitalul Burghelea (calea Plevnei, daca esti din Buc). Eu nu pot intelege cum stau oamenii atat de mult fara sa isi ingrijeasca dintii si in general sanatatea!!

AlexAndrei

acum 13 ani

stiu ca e riscant dar datorita banilor nu am fost la medici, bine..si chestia cu fric de ei, am avut o teroare pentru ei, nu ii suport...ehhh...am sa fac tot posibilul si am sa ma duc sa o tratez, multumesc pentru sfat.

ama

acum 13 ani

Mie personal mi-e frica sa NU merg la medic... Ma gandesc la toate alea pana ajung la medic sa imi spuna care e chestia de fapt. Ma sperie ideea de a sta nu stiu cat timp cu ceva pana se agraveaza si chiar nu se mai poate face nimic. Maseaua ta s-ar fi salvat acum ceva timp. Acum insa... Nu stiu. Succes si sanatate.

acum 10 ani

toti stomatologii , defapt toti medicii sunt niste jegmanari care vor sa se imbogatesca pe suferinta oamenilor

acum 10 ani

scuze .. jecmanari :)

dia

acum 10 ani

cred ca ai o mare problema cu maseaua......trebuie sa mergi la stomatolog........

salam

acum 10 ani

si eu am avut la fel dar in vreo 6-8 luni cam asa mi.a trecut.

erika

acum 10 ani

si eu am la fel ce pot face mie frica sa merg la dentist si mai am si probleme cu inima ce pot face

Diana

acum 10 ani

Si eu sunt acum in situatia ta...doar ca la mine o bucatica din masea e in carne si aceasta se trage cu tot cu carne...si daca o scot imi e frica... se duce cu tot cu bucata de carne

eu

acum 9 ani

ce ai facut cu maseaua?s a rezolvat cu carnea eu sunt in aceeasi situatie

Mihaela

acum 9 ani

Buna :) si eu am aceeasi problema ca tine,mi s-a gaurit o masea in mijloc,si a iesit "carnea" prin masea. Am facut radiografie dentara,iar dentista mi-a spus ca trebuie scos nervul,iar carnea se va retrage. Toate problemele de genul asta se rezolva cu anestezie,si nu doare.

Alexandru

acum 7 ani

Si eu am aceeasi problema de ceva timp.gaura este undeva in coltul maselei dar culoarea pielii din interior este de culoarea gingiei nu alta culoare.ce ar putea sa insemne asta?

marian.stoica

acum 7 ani

Buna seara , tuturor, si eu sunt in aceiasi , situarie mmi-a crescut carne intre dinteole dincisiv si gingie. va rog sa-mi spuneti voi cum ati rezolvat ?

Utilizator21542813836

acum 5 ani

Am patit si eu odata.

Utilizator11573401958

acum 4 ani

La mine carnita se ținea foarte putin de gingie si s a rupt, e ok?

Ion

acum un an

Bună seara ce ați făcut și eu am pățit la fel sa rupt în seara asta,mi sa spus sa iau antibiotic

Pag 1 din 2