Carie

Caria dentara

Postata de mgrosu cu 8 ani in urma.

Buna-ziua! De curand mi-am plombat o masea, care avea o carie....dupa plombare, maseaua respectiva ma doare cand mananc. Doctorul stomatolog a spus ca trebuie scos nervul. Este posibil ca acea carie sa nu fi fost curatata complet, si din aceasta cauza ma doare? sau este intr-adevar din cauza nervului?

Raspunsuri (3)

Mirna

acum 8 ani

Cel mai probabil caria e adanca si a atins nervul pe care medicul a omis (intentionat sau nu) sa-l inactiveze. Am patit la fel cu ani in urma si dupa ce am platit plomba la un pret exorbitant, nervul durea in continuare. Ceea ce a insemnat sa scoata plomba, sa omoare nervul si sa puna alta plomba pe care a trebuit s-o platesc inca o data. Deci ar trebui sa-i ceri medicului sa nu te mai taxeze si sa-si faca treaba cum se cuvine.

Dr. Cosmin Ulman

acum 8 ani

Buna ziua,

Daca acea carie a fost foarte profunda, dupa ce s-a pus plomba, nervul a fost iritat de anumite materiale din structura plombei si s-a necrozat si trebuie scos. Sau nervul era afectat de carie si s-a incercat pastrarea lui, dar fara succes.

Cu stima,
Dr. Cosmin Ulman
Clinica Stomatolgica Trident

Mari

acum 8 ani

si mie mi s-a intamplat acelasi lucru, dar nu am mai avut curajul sa ma duc la acelasi medic, am mers printr-o recomandare la clinica Andra Smile, si medicul mi-a scos nervul, a facut un tratament de canal si nu am mai avut nicio problema. De atunci merg constant la aceasta clinica la igienizare, sunt persoane care isi dau interesul fata de pacient, il fac sa se simta in siguranta si cel mai important este ca lucreaza foarte, foarte bine.