Carie si lidocain= mare umflatura

Caria dentara

Postata de xxLaK cu 10 ani in urma.

buna dimineata. am o mare problema am o masea este cariata grav si ma durea de 2 zile impreuna cu ganglionul, uitanduma in gura sa vad care este poroblema am vazut ca era mai mult iesita in afara decat celelalte masela si daca apasam pe ea ma durea . asa ca mam dus sa bag cateva pastile; ketonalforte,antinevralgic,paracetamos,algocalmin si cold 3 dar nimic nu a avut efect , am cumparat Lidocain 10% am dat de cateva ori la maseluta si pe gingie si surpriza acum am o mare galma este ca o bile la obraz si creste de fiecare data cand dau cu sprayul. este ceva grav? ma voi duce pa stomatolog dar as vrea sa stiu dinainte daca este ceva grav.

Raspunsuri (2)

Dr. Andreea Stan

acum 10 ani

Buna ziua, lidocaina nu face decat sa amorteasca zona..Mai mult ca sigur aveti o infectie la dintele respectiv.Sfatul meu este sa mergeti cat mai repede la medicul stomatolog pentru a drena abcesul.Nu este grav dar cel mai bine ar fi sa va adresati unui medic pentru a putea opri evolutia acestei infectii.Multa sanatate va doresc!!

Dr. Cosmin Ulman

acum 10 ani

Buna ziua,

Nu este nimic grav. Este un abces care trebuie tratat repede si corect de catre un medic stomatolog. Se poate agrava daca nu se intervine.

Multa sanatate!

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro