caria dentara

Caria dentara

Postata de dada89dada cu 11 ani in urma.

buna seara. am fost astazi la stomatolog pentru a-mi repara o masea cariata. am observat-o de vreo 2 sapt . este vorba despre a 3 a masea din parte dreapta de jos. la suprafata nu era vizbila caria decat daca te uitai atent si era de dimensiunea unui fir de ata... insa cand a inceput doamna stomatolog sa-mi curete maseaua a zis ca este foarte adanca , caria si a ajuns la nerv. mi-a pus un medicament pentru a-mi omori nervul si a zis sa merg miercuri din nou la ea. ok... intrebarea mea este: de ce ma doare atat de tare maseaua respectiva? sau ce ma doare de fapt? si ce pot face pentru a-mi ameliora durere? ca imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii si sa imi scot toti dintii din gura. am luat ibubrofen, reuprofe, tador si tot degeaba! va rog mult sa ma ajutati ca simt ca mor de durere. va multumesc.

Raspunsuri (3)

buna

acum 11 ani

te pot ajuta pe loc, scrie-mi un email la ***@yahoo.com
nervul nu a fost omorat in intregime, de aceea te mai doare inca si s-a inflamat ce a mai ramas din el.

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

Buna ziua,

asa actioneaza acel medicament care omoara nervul. Daca durerea v-a lasat, asteptati pana miercuri, daca doare in continuare, mergeti la orice cabinet stomatologic, sa va scoata nervul in aceeasi sedinta.

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro

dada89dada

acum 11 ani

va multumesc pentru raspuns.