caria dentara

Caria dentara Prevenirea cariilor dentare

Postata de mihaela54111639 cu 14 ani in urma.

se plombeaza o masea peste o carie foarte mare si urata fara radacini si complet distrusa,mi-e asa mi s-a lucrat si ma doare ingrozitor,si fara nerv scosMai bine o scotea de preferat.ce parrere aveti.multumesc.

Raspunsuri (9)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 14 ani

poate ca nu este o plomba definitiva ci una provizorie. ...insa daca este una definitiva, raspunsul este negativ.

dr.ioana vladoianu

acum 14 ani

cred ca trebuia sa faca o extractie si nu sa plombeze

floriana

acum 13 ani

se poate pune plomba daca dintele e rupt

diana

acum 13 ani

normal ca trebuia scoasa maseaua daca era cariata.ce rost are sa plombezi peste carie?e ca si cum ascunzi gunoiul sub pres.

alex

acum 13 ani

am 4 cariii dentare
ce ma sfatuiti sa fac

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

dvs. ce credeti ????

Adi

acum 13 ani

Buna ziua . Am si eu o carie la prima masea din partea dreapta jos . Si acuma cateva zile mi s.a rupt jumate din coroana dintelui , si acum ma doare in grozitor si cand beau apa . Ce credeti ca ar trebuii facut ? Sa poate plomba ... fiindca eu am o frica fff mare dentist ... si cred ca daca mi.ar spune ca trebuie scoasa a2a oara nu m.ar mai vedea la dumnealui in cabinet .
Multumesc de ajutor !

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 13 ani

trebuie tratata si pusa apoi o coroana dentara (ca invelis)....nu cred ca se ajunge la extractie!

Ale

acum 12 ani

Buna ziua!Am avut un canin plombat ,iar in urma cu o luna mi-a cazut plomba.Am amanat programarea la dentist deoarece nu am avut timp sa merg,fiind ocupata cu proiecte pentru scoala,mai apoi cu sesiunea.Zilele trecute in timp ce mancam un mar s-a rupt jumatate din caninul respectiv,iar acum ma doare si cand apas foarte putin cu limba.Presupun ca am facut puroi.Intrebarea mea este :"Se poate plomba,nu?"
Va multumesc!