Ajutor urgent!!!! Carii dentare copil 2ani și 3 luni.

Caria dentara

Postata de MembruMobileApp309777 cu 7 ani in urma.

Bună ziua. Am nevoie de un sfat si va cer ajutorul. Băiețelul meu are 2 ani și 3 luni, are 4 masele(din toate părțile câte unul) și 1 dinte din fata(de sus) ffffoarte cariate + 4dinti din fata (tot de sus) se golesc de smalț(sunt deja galbeni). Mergem la medic săptămânal dar nu îi poate face nimic pt ca plânge fffff tare, până se invineteste (medicul îi arată diferite lucruri și vb cu el). Mi-a recomandat după spălare pe dinți să îi pun pe dințișori un gel de la elmex,ceva cu aminofluorida și natriu floridum. Are un gust de menta si il refuza. Cred că încă nu îl dor dinții dar îmi este frică să nu înceapă durerile. Medicul a spus în cazul în care o să aibă dureri o să îi scoată măseluțele. Nu vreau să ajung până acolo. Va rog dati-mi un sfat cum sa-l ajut să scăpăm de carii sau măcar să le stopăm evoluția. Mulțumesc anticipat.

Raspunsuri (2)

Valen_tina

acum 5 ani

Si eu am trecut printr-o problema asemanatoare cu cel mic, nu credeam ca este atat de important sa le tratam cariile dintilor de lapte, am inteles asta dupa ce medicii de la Clinica Andra Smile mi-au explicat ca toate aceste probleme pot afecta dintii permanenti ai micutului. Asa ca, nu stati pe ganduri, este bine sa mergeti la pedodont sa le tratati cariile.

MembruMobileApp309777

acum 5 ani

În prezent are 4,5 ani, si deja medicul i-a scos 3 măsele. Nu a putut sa i le trateze iar anestezie totală a refuzat să îi facă. În decembrie suntem programați să îi scoate a 4-a măsea. Pe lângă cele 4 s-au început a caria si maselele alăturate.