abces

Caria dentara

Postata de lauradenisa91 cu 12 ani in urma.

buna ziua!mi-a aparut un abces....dar sunt insarcinata si nu pot lua pastile.ce pot face in cazul asta?....

Raspunsuri (7)

remedii homeopate

acum 12 ani

poti lua remedii homeopate, sunt mai efective decat antibioticele si nu au efecte secundare.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primul rand nu ati precizat localizarea abcesului. medicul curant va tine cont de prezenta sarcinii pentru a va recomanda remediile medicamentoase.

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 12 ani

ce perioada a sarcinii....?

lauradenisa91

acum 12 ani

11 saptamani

Gheorghe Elena Claudia

acum 12 ani

Va rog din sufle spuneti-mi ce sa fac sunt insarcinata si nu am voie sa iau antibiotice ca sa iau nu mai pot de durere simt ca innebunesc

madalina

acum 12 ani

va duceti la o farmacie si cumparati spray care se foloseste la dentist...din ala de amorteala...asa a fkt si sora mea,k ia racomandat medicul stomatolog!

Dr Emanuel Sima

acum 12 ani

In primul trimestru de sarcina nu se pot face anestezii, nici radiografii nici administrare de antibiotice.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pentru un abces, in general nu se face anestezie pt ca se pot raspandi bacteriile din focar prin inteparea unei vene.
Daca e un abces localizat se face o incizie in mucoasa gingiei, care e cu mult mai putin dureroasa decat ce simti inainte. Apoi se va face un drenaj prin dinte cu freza. Atentie, dintele e oricum mort, deci nu va durea drenajul cu ace si freze. In majoritatea cazurilor durerea va inceta in 1-3 minute.
Dupa faza acuta, cand tumefierea va fi redusa , se reia tratamentul de canal pentru pastrarea dintelui, daca e cazul.
Daca necesita extractie, aceasta se amana cat de mult posibil pana in trimestrul 2 de sarcina, cand se poate face o anestezie cu o substanta specifica pt gravide.