Abces dentar

Caria dentara

Postata de membru239203 cu 11 ani in urma.

Am si eu o problema din pacate cu una din masele si tocmai acum cand sunt plecat din tara pentru putin timp. Acum 8 zile mi-a aparut un abces, nu mi s-a umflat fata deloc insa era chiar jos la baza dintelui, durea cand apasam, mancam etc. Speriat fiind, am fost la medic dentist, mi-a recomandat 7 zile tratament cu antibiotic (amoxacilina, 3 capsule pe zi) apoi mi-a zis sa vin sa o scot la el.

Am facut tratamentul, insa tot mai e putin acolo umflata acolo gingia (. Nu mai e dureros insa. Problema e ca eu in 10 zile revin in tara si am consultatie la stomatolog. Sa revin la control aici sa nu revin sunt in mari dubii. Prezinta vreun risc, se poate inflama iar? Ar fi trebuit sa treaca de tot dupa tratament ? chiar nu stiu ce sa fac...

Raspunsuri (2)

Dr. Marin Cosmin Horatiu

acum 11 ani

buna ziua,,,,daca v-a spus sa luati tratament 7 zile si apoi sa va duceti ptr extractie...parerea mea este ca acel dinte poate fi salvat si nu extras....deci as merge in tara la un alt medic. Si asta ...face toti banii....alte riscuri nu exista atata timp cat sunteti pe tratament cu antibiotice..

Dr. Cosmin Ulman

acum 11 ani

Buna ziua,

va recomand sa continuati medicatia cu antibiotic timp de 7 zile asa cum a fost recomandarea medicului si apoi trebuie sa va prezentati la un control in tara

Dr Ulman Cosmin
Medic stomatolog - Clinica Trident
www.clinicatrident.ro