Abces dentar

Caria dentara

Postata de connyk cu 14 ani in urma.

Buna! Problema mea este dupa cum urmeaza. La incisivul (21), am avut o carie, care a urmat sa fie plombata. Dupa plombare, cand consumam lichide sau mancare calda/rece, ma durea.(Conform spuselor dentistului, caria a fost aproape de nerv). Plomba a fost pusa acuma aprox 3 luni,dar de aprox 1 sapt, durerea era continua, dar suportabila. Acum 2 zile, situatia s-a agravat, adica, durea mi s-a extins putin catre 22 23. De ieri insa, am inceput sa am durere periodice insuportabile:cand apas putin sub nara,la terminatia dintelui, cand misc putin buza in jos, si chiar atunci cand doar ating dintele, ma doare. Astazi, am facut o radiografie, am fost la dentistul care mi-a plombat incisivul, si mi-a spus ca, din cate obs el pe film, nu s-a format acea pungulitza, si ca acum incepe sa se formeze din cauza ca pulpa dintelui s-a "putrezit", iar acum urca spre radacina acea "pulpa putrezita". Mi-a administrat anestezic, dar aveam relativ aceeasi durere,dupa care mi-a dat sa urmez un tratament cu antibiotice, urmand ca peste aprox 3 zile sa ma duc si sa-mi obtureze dintele, pt a sparge pungulita cu puroi.
Sincer, eu as incerca sa ma duc si la alt dentist, sa-i aflu parerea. Pt ca parerea actualului dentist, nu-mi surade, ac***a in vedere faptul ca e chiar incisivul si trebuie scos nervul.
Doar prin operatie, nu se poate rezolva problema cu puroiul?
Multumesc mult pt sfaturi.

Raspunsuri (5)

diana

acum 13 ani

vad ca nu ti-a raspuns nimeni.trebuie sa te duci la mai multi dentisti sa intrebi pana nimeresti unul bun

connyk

acum 13 ani

pana la urma am fost la un profesor universitar, si s-a rezolvat.

pau

acum 13 ani

buna, si eu am exact aceeasi problema. cum ai rezolvat pana la urma? mi-e teama de operatie.

connyk

acum 13 ani

Buna, eu am fost la cabinetul unui Stomatolog care preda si la Facultatea de Stomatologie, si operatia era singura solutie. Operatia dureaza putin, o sa-ti dea antibiotice sa iei cam 1 sapt; o sa doara dupa ce incepe sa ti se dezmorteasca, dar durerea e suportabila. Urmatoarea zi o sa obs ca ti s-a umflat, dar o sa treaca in aprox 2-3 zile.

Utilizator21575284261

acum 2 ani

Eu am avut puroi la o masea...si din pacate am stat cu durerea si stresul 5 ani....ca pana la urma sa nu o mai poata salva si sa o scoata la adresa_web_filtrata /...aia e, dar era ORIBIL de dureroooos inainte