Carcinom bazocelular ?

Carcinomul bazocelular

Postata de Utilizator11705436106 cu 3 luni in urma.

Bună seara, la examenul histopatologic rezultatul este următorul: “Aspectul histologic descris corespunde unei cheratoze seboreice excizate complet.” Medicul mi-a spus doar ca totul este in regula , as dori cineva sa îmi explice ce înseamnă acest rezultat pt ca nu știu dacă trebuie sa urmez un tratament sau să fac vreun control ulterior . Vă mulțumesc mult. Seară frumoasă!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatul examenului histopatologic indica faptul ca ai avut o cheratoza seboreica, care este o tumora benigna (adica non-canceroasa), care a fost inlaturata complet prin procedura de excizie. Cheratoza seboreica este o afectiune comuna a pielii, caracterizata de aparitia unor leziuni pielii, in general de culoare maro sau neagra, care pot avea o suprafata aspra. Acestea sunt cel mai des intalnite la persoanele in varsta si nu reprezinta un risc de cancer. Deci, nu ai carcinom bazocelular, ci o forma benigna de tumoare a pielii. Orice tratament ulterior sau necesitatea de a face controale suplimentare ar trebui discutate cu medicul tau

.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Cancer/diferenta-dintre-tumorile-maligne-si-cele-benigne_17159