vulvo-vaginita sau candida?

Candidoza

Postata de vali2000 cu 12 ani in urma.

buna ziua,pe labiile mari au aparut niste umflaturi dupa ce m-am tot scarpinat;am mancarimi si ma ustura;m-am dat cu clotrimazol 10 mg crema si am facut spalaturi cu ceai de pelin;la sotul meu nuse manifesta in nici un fel desi am avut contact;anul trecut cam in aceeasi perioada am avut la fel si am fost la consult si aveam candida, am facut si bp si a iesit bine, frotin doi, pentru varsta mea 38 ani;mentionez ca sunt in perioada premenstruala, cam vreo 7 zile;nu am urmat tratament cu antibiotic ;va rog sa-mi spune-ti ce anume pot lua si cum sa evit sa nu mai recidiveze?va multumes anticipat!
SARBATORI FERICITE!

Raspunsuri (4)

dara

acum 12 ani

Trebuie sa faca tratament si sotul Te reinfecteaza.

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu spuneti nimic de vreo secretie vaginala; teoretic ar rebui sa va revada un ginecolog sau dermatolog si sa refaceti un examen de secretie; daca este candidoza vaginala de obicei nu e suficient tratamentul local cu crema, se asociaza si ovule vaginale , gen pimafucin sau gynozol si/sau tratament sistemic, dar asta decide medicul in urma consultului. Infectia cu candida poate deveni cronica ; daca se confirma dg. trebuie tratat in acelasi timp si partenerul.

vali2000

acum 12 ani

Nu am secretie vaginala,ceea ce mi-a aparut e in urma unei epilari cu un aparat de ras nou!?Sotul nu are nici un simptom, am trecut si de menstra si nu ma mai mananca decat foarte putin, m-am uns exterior cu cutaden crema si s-a ameliorat.Bineanteles ca voi merge la un consult, mai ales ca ma confrunt si cu o posibila micoza interdigitala.Multumesc!

ioana

acum 9 ani

Buna ziua....am o problema am mancarimi in zona vaginuilui iar langa labiile mari am o crapatura de sus pana la vagin...si nu stiu ce sa fac...nu as vrea sa merg la un ginecologie deoarece nu pot sa ma dezbrac în fata altei persoane...si in plus nu vreau sa stie mama mea deoarece este foarte suspicioasă mentionez am 18ani...multumesc mult...