Va rog ajutati-me!

Candidoza

Postata de Hotu22 cu 12 ani in urma.

Am candidoza de mai bine de 2 ani, am incercat toate trratamentele posibile de la ovule (metronidazol,canesten,etc) pana la tratament homeopat cu acidophilus si paraprotex. Am o luna de cand ma ustura,am scurgeri ,ma doare foarte tare ,este insuportabila. Nu pot intretine relatii sexuale,ma ustura cand urinez,etc . VA ROG ajutati-ma, dati-mi un sfat sunt disperata,m-am saturat!

Raspunsuri (4)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu a-ti precizat daca afectiunea a fost diagnosticata vreodata in baza unui examen de secretie vaginala si daca a-ti fost la un consult de specialitate, dermatologic sau ginecologic si nici daca vi s-a administrat vreodata si tratament sistemic antimicotic (pe gura).Parerea mea este sa repetati un examen de secretie si daca se confirma candida se va face si o antibiograma pentru a se vedea la ce este sensibila.In functie de rezultat, intr-o candidoza cronica tratamentul poate fi combinat local si sistemic si de mai lunga durata.

Hotu22

acum 12 ani

Am fost diagnosticata cu candida in urma unui examen ginecologic si de secretie vaginala. Am primit ca tratament Canesten gyn timp de 3 zile apoi repetat dupa 1 saptamana tot 3 zile + Flucovim (doza unica), dar se pare ca acest tratament nu a avut nici un efect, simptomele ameliorandu-se aproximativ 1 saptamana apoi reapar. Sunt constienta ca este vorba de o afectiune recurenta doar ca nu am posibilitatea acum de a face alte analize si nu stiu ce alt tratament as putea lua. Am mai luat inainte si alte tratamente cu metronidazol, flucovim..etc tot fara nici un efect( de la alti medici)+ tratament homeopatic ( Acidophilus si Para-protex) . Va rog ajutati-ma, simptomele sunt din ce in ce mai insuportabile !!! Va multumesc.

victoras

acum 12 ani

Foloseste cu incredere Tantum Rosa.Gaseti in farmacie si fa spalaruti intern si extern si dupa citeva zile vei vedea rezultate.Sanatate!!!

jany

acum 12 ani

va rog ajutati-ma!!! vreau sa aflu un tratament eficient pentru candidoza la barbati...am aceasta problema d ceva vreme si din ce in ce mai rau....va rog ajutati-ma!!!:X:X:X